SGK’dan Müjdeli Haber: GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORÇLARI SİLİNİYOR!

SGK’dan Müjdeli Haber: GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORÇLARI SİLİNİYOR!

SGK: Gelir yeterlilik testi sonucuna göre vatandaşların SGK prim borçları silinecek.

A+A-

Mart ayı sonun kadar gelir testi yaptıran ve ödeme yeterliliği bulunmadığı tespit edilen vatandaşların SGK prim borçları ana para ve faizleriyle birlikte silinecek. Covid 19 salgını nedeniyle ekonomik daralma yaşayan vatandaşların biriken SGK prim borçlarının silinmesi yönündeki talepleri karşılık buldu. SGK, özellikle biriken prim borçları nedeniyle sağlık güvencesinden yoksun kalan ve hizmet almakta zorluk yaşayan vatandaşlara yeni düzenlemeyle birlikte müjdeli haberi verdi.

Yeni düzenlemeye göre, sosyal güvencesi olmayan ve henüz gelir testi yaptırmamış vatandaşlarımızın yeni düzenlemeden faydalanabilmesi için ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek Mart ayı sonuna kadar gelir testi yaptırmaları gerekmektedir.

Gelir testinde, vatandaşların SGK primini ödeme imkanının olup olmadığı araştırılmakta ve eğer ödeme gücünün bulunmadığı tespit edilirse sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanmaktaydı. Ancak, bu durumda bile geçmiş dönem SGK primleri borç olarak durmakta, zamanla borç ceza ve faizi artmaktaydı. Yeni düzenlemeye göre, SGK, prim borcunu ödeme imkânı bulunmayan vatandaşların hem bu hizmetlerden ücretsiz faydalanmasının önün açtı hem de birikmiş borçlarını faizleriyle birlikte sileceğini belirtmiş oldu.

GSS Borcunun Silinmesi İçin Son Başvuru Tarihi: Mart 2021

Sosyal Güvenlik Kurumuna 1 Şubat 2021 tarihine kadar toplam 1 milyon 770 bin kişi başvurdu ve 90 milyar lirayı aşan borç yapılandırması gerçekleştirildi. Mart 2021 itibariyle bu borcun toplam

2,75 milyar lirası tahsil edildi.

7256 Sayılı Kanun gereğince, Ağustos 2020 ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları otomatik olarak yapılandırılmaktadır. Bununla birlikte, GSS borcu olan vatandaşlarımızın 30 Nisan 2021 tarihine kadar ana para borcun tamamını ödemesi halinde bu borca ilişkin gecikme cezası ve zammı silinecektir.

Bu düzenleme ile, gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlarımız eğer borcunu ödeyemeyecek durumda ise 31 Mart 2021’e kadar gelir testi için başvuru yapması durumunda, geliri asgari ücretin üçte birinin altında çıkan vatandaşlarımızın borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.

Etiketler : ,