Sigortalı Çalışanlar İçin 2021 Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sigortalı Çalışanlar İçin 2021 Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sigortalı çalışanlar emekliliklerinin ne zaman ve hangi şartlarda olacağını merak ederler. 2021 yılı sigortalı çalışanların hangi şartlarda emekli olacağı en çok araştırılan konular arasında bulunuyor. Emekli olmak isteyen ve sigortalı çalışmaya devam edenlerin hangi yöntemlerle emekli olacağı konusunda açıklamalar yapıldı.

A+A-

SGK tarafından yapılan duyurular emekli olmak isteyenleri yakından ilgilendiriyor.  Sigortası başlamadan askerlik yapanlar için ve doğum iznine çıkmış olan kadınlar için erken emeklilik müjdesi yapıldı. Bu haberlerin yanında verilen ikramiyeler, askerlik borçlanmaları, emeklilik süresinin hesaplanması gibi konularla ilgili de açıklama yapıldı.

Erken Emeklilik Nasıl Mümkün Olur

Emeklilik çalışan herkesin hayalidir. Bu hayale bir an önce ulaşmak ve erken emekliliği gerçekleştirmek isteyenlere çeşitli yöntemler tavsiye edilmektedir. Erken emeklilik için yapılması gerekenler ve gerekli gün sayısı merak edilen konular arasında yer almaya devam ediyor. Primini yatırarak gün sayısının dolmasını bekleyip emekli olmak isteyenler için belirlenmiş yöntemler bulunuyor.

Çocuk dünyaya getirmiş kadınların 6 yıl kadar erken emekli olması mümkün oluyor.  Kadınların doğum yapmadan önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olması gerekiyor. Ardından kadının dünyaya gelen çocuğunun 2 yıl sağ olması ve kadının sigorta priminin yatmamış olması gerekiyor. Yapılan hesaplamalara göre bu süre 6 yıla denk geliyor.

Bu durum erkeklerin askerlik süreleri için de geçerli olmaktadır. Askerlik borçlanması olarak ifade edilen durumda erkekler de 1-2 yıl erken emekli olabilmektedir.