Türkiye Genelinde Kış Mevsimi Geri Dönüyor: Yağmur ve Kar Yağışları Şiddetleniyor!

Türkiye Genelinde Kış Mevsimi Geri Dönüyor: Yağmur ve Kar Yağışları Şiddetleniyor!

Hava sıcaklıklarının birden düşeceği, yağmur ve kar yağışlarının şiddetleneceği bir döneme giriyoruz. Türkiye genelinde kış mevsimi geri dönüyor! Hazırlıklı olun.

A+A-

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son değerlendirmelerine göre, Türkiye genelinde yağmur ve kar yağışları beklediğini açıkladı. Hava sıcaklıklarında çok ani bir düşüş yaşanacağı ve bahardan kış koşullarına geçileceği tahmin ediliyor. Özellikle bazı bölgelerde hava sıcaklıkları inanılmaz derecede düşecek.

Aralıklı Yağmur ve Kar Yağışları Tahmin Ediliyor

Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ile Giresun, Trabzon, Bayburt, Gümüşhane, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak, akşam saatlerinden sonra iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Batı Akdeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Adana'nın kuzey ve doğusu, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Eskişehir, Ankara'nın kuzey ve batısı, Düzce, Zonguldak, Bolu, Karabük, Kırşehir, Nevşehir, Sivas ve Tokat çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Çığ Tehlikesi Riski Bulunuyor

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunuyor. Bu nedenle bu bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve gerekli tedbirleri almaları önemlidir.

Kuvvetli Yağışlar İstanbul'a Ulaşacak Mı?

NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan'a göre, İstanbul'da yarın öğleye kadar kuvvetli bir yağmur bekleniyor. Tüm Marmara'da yağışların kuvvetli olması tahmin ediliyor ve sıcaklıkların 4-5 dereceye kadar düşeceği belirtiliyor. Çarşamba günü ise İstanbul'da kar yağışı beklenmiyor, ancak Silivri, Hadımköy, Çatalca ve Kartal'da kar yağma ihtimali bulunuyor.

Kuvvetli yağışların yaşanacağı 30 kentte, özellikle çarşamba günü kar yağışlarına karşı tedbir alınması gerekiyor. Bu nedenle yola çıkmadan önce hava durumu raporlarının takip edilmesi gerekiyor.

Kış Mevsimine Geri Dönüş

Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Okan Bozyurt, yaptığı açıklamada, "Bu hava kütlesi çok hızlı hareket ediyor. Bu geceden itibaren hava sıcaklıklarında çok ani bir düşüş gerçekleşecek ve çarşamba günü pek çok bölgemizde kar yağışları gerçekleşecek. Perşembeden sonra hızlı bir şekilde doğuya kayacak. Çok fazla kalmayacak ve hava sıcakları yeniden yükselecek" dedi.

Türkiye genelinde beklenen yağmur ve kar yağışları, ilkbaharın gelişine rağmen, kış mevsiminin geri dönüşüne işaret ediyor. Bu nedenle, hava şartlarına göre giyinmek, araç kullanırken dikkatli olmak ve yaşanabilecek olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmak önemlidir.

Türkiye genelinde yağmur ve kar yağışları bekleniyor. Hava sıcaklıklarında ani bir düşüş yaşanacak ve bazı bölgelerde hava sıcaklıkları inanılmaz derecede düşecek. Çarşamba günü pek çok bölgede kar yağışı tahmin ediliyor. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, gerekli tedbirlerin alınması önemlidir.