Türkiye'de Tekrar Sokağa Çıkma Yasağı mı Geliyor? Açıklamalar Peş Peşe Geldi

Türkiye'de Tekrar Sokağa Çıkma Yasağı mı Geliyor? Açıklamalar Peş Peşe Geldi

Türkiye'de yapılan aşılama ve çeşitli önlemlere rağmen vaka sayılarında ciddi artış yaşandı. Ölüm sayıları da bir şekilde artıyorken, hayatını kaybedenlerin önemli bir kısmı aşılanmayan bireylerden oluşuyor. Tüm bu gelişmeler dahilinde Türkiye sokağa çıkma kısıtlaması ve kapanmayı geri mi getirecek?

A+A-

Türkiye, aşılamaya başladığı günden bu yana önemli bir gelişme kaydetti. Bu nedenle diğer Avrupa ülkeleri gibi aşılamayla beraber vatandaşların bağışıklıkları daha kuvvetli hale geldi. Uzmanlar, aşılanmanın gerekliliğini anlatırken vaka ve ölüm sonuçları bir anda artmaya başladı. Kafeler başta olmak üzere pek çok sektörde açılma yaşanmasıyla beraber verilerde de artış vardı. Tüm bu gelişmelerle beraber tekrardan yasaklar gelecek mi sorusu soruluyor. Pandeminin ilk zamanlarından itibaren sokağa çıkma kısıtlaması, kapalı alan ve maske yasağı daima gündemdeydi. Şu an için yalnızca maske yasağı uygulanıyor. Ayrıca kapalı alanlarda masalar arası mesafe bulunuyor ve daha az kişi barınıyor. Bu tarz kurallarla vaka sayılarının bir şekilde kontrol altına alınması planlamıştı. Gelinen noktada ölüm sayıları 200'ü geçerken vakalar ise 25 bini aşmış durumda.

Sokağa Çıkma Kısıtlaması Gelecek mi?

Sokağa çıkma kısıtlamasının bir süredir uygulanmadığı biliniyor. Aşılamanın başlaması ve yaz aylarına girmemizle beraber yasaklar önemli ölçüde azaldı. Saat sınırlaması artık yok. Fakat Türkiye'nin kapanarak okullar için vaka ve ölüm tablosunu düşürebileceği iddia edildi. Bilim Kurulu üyelerinin de buna benzer bir görüş içerisinde olduğu belirtiliyor. Okullar ve özellikle de üniversitelerin açılmasına az bir zaman kaldı. Liseler hali hazırda eğitime başladı ancak üniversitelerin önemli bir kısmı henüz açılmadı. Ekim ayına girilmesiyle beraber pek çok üniversite eğitim hayatına başlayacak.

Türkiye Kapanmaya Gidebilir

Şu an için herhangi bir gelişme yaşanmasa da Türkiye'nin kapanmaya gitme ihtimali her zaman bulunuyor. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın üstüne basa basa yaptığı açıklamalarda, sahip olduğumuz aşı nedeniyle bir daha kapanmaya ihtiyaç duymayacağımız söylenmişti. Fahrettin Koca'nın bu ifadeleri üst üste kullanması vatandaşta bir güven oluşturdu.

ensonmedya.com