Üniversitelerin Eğitim Durumu 2023-2024: YÖK'ten Güncel Açıklamalar!

Üniversitelerin Eğitim Durumu 2023-2024: YÖK'ten Güncel Açıklamalar!

2023-2024 üniversite eğitim dönemiyle ilgili YÖK açıklamaları merak konusu. Üniversiteler, açılış tarihlerini güncelliyor ve birçok üniversite 2 Ekim 2023'te eğitimlere başlayacak. YÖK Başkanı Özvar, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'daki üniversitelerin eğitim yöntemlerini açıkladı. Öğrencilere kayıt dondurma hakkı da tanındı.

A+A-

Yeni eğitim öğretim dönemi kapıda ve üniversitelerin eğitim durumu merak konusu haline geldi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan son duyurunun ardından, "2023-2024 üniversiteler online mı, uzaktan mı olacak?" soruları hızla artmış durumda. İşte YÖK'ün üniversitelerle ilgili açıklamaları ve bu konuyla ilgili en güncel bilgiler...

meb.jpg

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Üniversitelerin açılış tarihleri akademik takvimlere göre farklılık gösterebilir. Üniversiteler, akademik takvimlerini güncelleme sürecine girdi ve pek çok üniversite için açılış tarihi belirlendi. Bu doğrultuda, üniversite rektörlükleri tarafından yapılan açıklamalara göre, birçok üniversite 2 Ekim 2023 tarihinde eğitim hayatına başlayacak.

Üniversiteler Online Eğitim Mi Verecek, Uzaktan Eğitim Mi Olacak?

YÖK Başkanı Özvar, yaptığı açıklamada, "Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerindeki üniversitelerin mevcut fiziksel durumları, şehirdeki barınma imkanları gibi etkenleri göz önünde bulundurarak şunları belirtti:

ogretmen-004.jpg

  • Fakülte ve yüksekokullarındaki önlisans ve lisans programlarında, hangi program ve sınıfların yüz yüze eğitim alacağını ve hangi programların uzaktan öğretimle verileceğini belirlemek için üniversite senatoları karar alacak.

  • Enstitüler bünyesindeki lisansüstü programlarda ise anabilim dalı ve program bazında yüz yüze ve/veya uzaktan öğretim yapılmasına karar verilecek.

  • Uzaktan eğitim veya yüz yüze eğitim alacak olan tüm öğrencilere, kayıtlı oldukları programla eşdeğer ve öğretim dili aynı olan diğer devlet üniversitelerindeki programlarda özel öğrencilik hakkı tanınacak. Aynı illerde kayıtlı olan tüm öğrencilere ise eğitim öğretim süresine dahil edilmeden 1 yıl kayıt dondurma hakkı verilecek."

Yukarıdaki açıklamalar, üniversitelerin yeni eğitim dönemine nasıl hazırlandığını ve hangi eğitim yöntemlerini tercih edeceklerini gösteriyor. Öğrenciler ve aileler için bu açıklamalar ışığında, eğitim planlarını yapmak ve gerekli düzenlemeleri yapmak daha kolay hale gelecek. YÖK'ün açıklamalarını yakından takip etmek, öğrencilerin eğitimlerine yönelik kararlarını daha bilinçli bir şekilde alabilmelerine yardımcı olacaktır.