Yeni Asgari Ücret Zam Açıklaması: Az Önce Rakamlar Değişti! Yeni Rakamlar Açıklandı!

Yeni Asgari Ücret Zam Açıklaması: Az Önce Rakamlar Değişti! Yeni Rakamlar Açıklandı!

Temmuz ayında yapılacak asgari ücret zammı belirlemeleri büyük önem taşıyor. Çalışanların beklentileri yüksekken, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve enflasyon rakamları bu süreci etkileyecek. İşverenler maliyetlerin artmasından endişe duyuyor.

A+A-

Milyonlarca çalışanı ve onlara bakanları ilgilendiren asgari ücret, Temmuz ayında yapılacak olan zammıyla ilgili olarak büyük bir önem taşıyor. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammı için "500 dolar bazında bir oran" ifadesini kullanmış olsa da, bu oranın, 11 bin 500 lira seviyesindeki dolar oynaklığı nedeniyle geride kaldığını söylemek mümkün. Bununla birlikte, refah payı eklentisi de asgari ücret miktarını masada tekrar değiştirdi.

Milyonlarca çalışanın cebine girecek asgari ücret zammını belirleyen asıl faktörün, 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon rakamları ve o günkü döviz kuru olduğu düşünülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 Haziran'daki Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı "Asgari ücret tespit komisyonumuz çalışmalarına başlıyor." açıklamasıyla başlayan zam sürecinde, yeni açıklamalar da gelmeye devam ediyor. İşverenler ise artan maliyetler nedeniyle endişe içerisine girmiş durumda.

Milyonlarca çalışan, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in "Aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacak. Çalışmalarımız hazır." şeklindeki sözlerine odaklanmıştı.

Döviz kurlarındaki dalgalanma, bu hesabın çoktan geride kaldığını gösterdi. 28 Mayıs'taki Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Dolar/TL 19,57, Euro/TL ise 19,97 seviyelerinde seyrediyordu. Dolar o günden bu güne yaklaşık olarak 4 lira yükseldi.

ASGARİ ÜCRET 22 TL OLUR MU?

AKP Grup Başkanvekili Muhammed Akbaşoğlu'nun yaptığı asgari ücret açıklaması ise büyük yankı uyandırdı. Akbaşoğlu, emekli, memur ve asgari ücret zammıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Biz inşallah asgari ücret ile ilgili ve en düşük memur maaşının 22 bin lira olmasıyla ilgili kanun teklifimizi hemen komisyonlar oluşur oluşmaz inşallah bu çalışmaları ortaya koyacağız." dedi.

Enflasyondaki artış ve maliyetlerdeki yükseliş sonucunda oluşan alım gücündeki düşüş, asgari ücretin beklentinin üzerinde bir zam almasına neden olmuştu. Ancak bu zam, işçilere yeterince yansımadığından dolayı Temmuz zammıyla ilgili beklentiler yükseldi.

YENİ RAKAMIN 12 BİN TL'NİN ÜZERİNDE OLACAĞI BEKLENİYOR

Bakan Bilgin'in "500 Dolar civarı" ifadesiyle yapılan hesaplamaya göre, asgari ücretin 11 bin 500 lira seviyesine gelmesi bekleniyordu. Ancak Dolar'ın 23 TL'yi aşmasıyla birlikte, asgari ücretin değeri 360 Dolar seviyesine gerilemiş oldu.

MEVCUT UYGULAMA İLE NET 8 BİN 506 TL

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Ocak ayından itibaren asgari ücreti net 8 bin 506 lira olarak belirlemişti.

İŞVEREN İÇİN MALİYET NE KADAR?

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 10 bin 8 lira olarak uygulanıyor ve vergiler ile kesintiler düştüğünde net 8 bin 506 lira 80 kuruşa denk geliyor.

İşverenin toplam maliyeti ise bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruş. Bu miktarın 10 bin 8 lirası brüt asgari ücreti, 1551 lira 24 kuruşu sosyal güvenlik primini ve 200 lira 16 kuruşu ise işveren işsizlik sigorta fonunu oluşturuyor.

İŞÇİLER AÇLIK VE YOKSULLUK HESAPLAMALARIYLA MASAYA GELECEK

İşçi kesimini temsil eden Türk-İş, son aya ait açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasıyla masaya oturacak.

3 TEMMUZ ENFLASYON RAKAMLARI DA ASGARİ ÜCRETİ ETKİLEYECEK

Komisyonun, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyonunu dikkate alarak, 2023'ün ilk 6 aylık enflasyon rakamını da göz önünde bulundurarak, ara zam miktarını belirlemesi bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücret, yasaya göre işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirlemek için aralık ayında teamül üzerine 4 kez toplanıyor.

Bakanlık tarafından belirlenen üyelerden biri başkanlık görevini üstlenirken, en az 10 üyenin katılımıyla toplantı yapılır ve oy çokluğuyla karar verilir. Oyların eşitliği durumunda başkanın olduğu tarafın çoğunluğu kabul edilir.