Youtuber’ların Ardından Şimdi Sıra Yazılımcılarda! Yeni Vergi Sistemi Gündemde

Youtuber’ların Ardından Şimdi Sıra Yazılımcılarda! Yeni Vergi Sistemi Gündemde

Kısa bir süre önce Youtuber’lara getirilen vergilendirme sistemi aynı şekilde tekrar gündeme gelerek bu sefer yazılımcıları içerecek şekilde tekrar hazırlandı.

A+A-

Geriye dönük incelemeler ile Youtuber’ların gelirlerine göz atan Vergi Dairesi başkanlığı bu sefer geriye dönük incelemelerini yazılımcılar için başlattı. Yazılımcıysanız veya bu tür işlerle uğraşıyorsanız Maliye Bakanlığa kapınıza dayanabilir.

Başlatılan inceleme ile birlikte yazılım işleriyle ilgilenen insanların geçmişe dönük kazandığı paralar hesaplanıyor ve bu paralar üzerinden vergi usüluna göre gelirin 1 katı kadar vergi borcu çıkartılıyor.

Hazine Ve Maliye Bakanlığı Durmuyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı dijital ürünler için hız kesmeden yeni vergilendirme sistemini devreye soktu. İlk olarak Youtuber’lardan vergi isteyen bakanlık şimdi ise yazılımcıların gelirlerinden vergi payı istemekte. Bakanlık Youtuber’lar için geriye dönük 5 yıllık bir vergi incelemesi başlatmıştı ve kat be kat fazla vergiler ortaya çıkmıştı. Bir bir Youtuber’lara gönderilen vergi incelemeleri ve cezaları insanları kısmen üzse de Türkiye’deki vergi kaçakçılığının önüne geçmek için yapılan bir uğraştır.

Yazılımcılar için getirilen yeni vergi sistemi hakkında şu açıklama yapıldı; ‘’ Ticari kazancın olabilmesi için organizasyona parasal bir sermayenin hasredilmiş olması gerekir. Bireysel ve bağımsız yazılım geliştirme faaliyeti ise bir bilgisayar üzerinde geliştirilen, sermayeden ziyade kişisel ve bilimsel bilgiye ve gayrete dayalı bir iştir” ifadelerini kullandı. Milyonlarca satır bulunan bir arayüzde çok küçük bir alanın Google’a kiralandığını deli getiren Karyağdı, “Buradaki faaliyet ticari bir faaliyet değil ve serbest meslek faaliyetidir. Dolayısıyla da elde edilen kazanç serbest meslek kazancıdır” Denildi.