Yüz Yüze Eğitime Aşı Engeli! Aşı Olmayanlar Okula Gidemeyecek mi?

Yüz Yüze Eğitime Aşı Engeli! Aşı Olmayanlar Okula Gidemeyecek mi?

Bilindiği üzere ülkemiz zor bir dönemden geçiyor. Koronavirüs yüzünden uzun süredir kapalı olan okulların aşı ile birlikte tekrardan açıklaması planlanıyor. Üniversitelerin aşı hakkında verdileri karar ise öğrencileri şaşırtmaya devam ediyor. Aşı olmayan öğrenciler okula gidemeyecek mi? Gündeme bomba gibi düşen tartışma hukukçuların açıklamaları ile daha da karıştı.

A+A-

Uzun bir sürede eğitime online olarak devam eden ülkemiz aşıların bulunmasıyla birlikte yüz yüze eğitime geçmesi planlanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamalar neticesinde 13 Eylül’de Üniversitelerin tekrar açılacağı kesinleşti. Durum böyle olunca üniversitelerde açıklamalar yapmaya başladı. Birçok Üniversite aşı olmayan öğrenciyi kampüse almayacak.

Aşı Olmayan Okula Gidemeyecek…

İlk açıklama Kadir Has Üniversitesinden geldi alınan karara göre aşı olamayan öğrencilerin kampüse girmesine izin verilmeyecek eğitimlerine online olarak devam edebilecekler. Diğer bir açıklama ise Marmara ve Üsküdar üniversitelerinden geldi üniversiteler öğrencilerine aşı tavsiyesinde bulunmaya başladı. Öğrenciler ise bu duruma tepki gösterirken bu açıklamalar Hukukçulara soruldu.

 ‘Aşı olmayanları kampüse alamam’

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen: Eğitimin sadece kanunlar ile sınırlanabileceği Üniversitelerin senato kararı ile alabileceği bir kararın olmadığını ve gençlerin aşı hakkında endişelerinin hala devam ettiğini söyledi. Aynı zamanda kampüse alamam gibi bir ifadenin kullanılamayacağı böyle bir durumda öğrencinin dava açsa kazanacağını gündeme getir. Hukukçu Dr. Rezan Epözdemir ise Anayasa’nın 42.maddesini hatırlattı. “Kimse eğitim öğretim hakkından yoksun bırakılamaz” dedi. Kişinin hakkı kısıtlanacak ise ancak bunun kanunla olacağını söyledi. Aksi halde temel insan hakkı olan hakkın özüne dokunulacağını ifade etti.

Etiketler :